Drukas resursa adrese: http://zemitesskola.lv/aktualitates/musdienu_baronu_cels_no_tartu_lidz_dundagai
Drukas datums: 09:40:07 09.12.2021

Mūsdienu Baronu ceļš no Tartu līdz Dundagai

whatsapp_image_2020_09_15_at_16_01_45.jpg21. augustā Imanta Ziedoņa muzeja komandas izmeklēti mūsdienu Krišjāņi Baroni uzsāka ceļojumu kājām no Tartu līdz Dundagai. Projekta “Ziedoņa muzejs ceļā ar Baronu” kultūras notikumiem bagātais ceļš Tartu - Dundaga ir vairāk nekā 800 kilometru garš un noslēgsies 20. septembrī plkst. 19.00 ar koncertu Dundagas estrādē.

Iedvesmojoties no vienas no pirmajām ģeogrāfijas grāmatām Baltijas reģionā “Mūsu Tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti”, izveidots Baronam veltīts pārgājiena maršruts. Balstoties pētījumos un iepazīstot K. Barona atmiņas par viņa veikto gājienu 19. gadsimtā, izveidota šī maršruta karte. Pēc pirmreizējās ceļa veikšanas ikvienam interesentam būs iespēja šo vēsturisko maršrutu noiet patstāvīgi. Ceļš sadalīts vairākos mazos gabaliņos, un katram mūsdienu Baronam līdzi būs īpaša ceļojošā dienasgrāmata, kurā fiksēt savas pārdomas ceļā, projekta karodziņš un Barona dibinātās Tērbatas universitātes studentu korporācijas cepurīte.

Mūsdienu Baronu ceļš Latvijā ved caur Valkas, Strenču, Smiltenes, Raunas, Vecpiebalgas, Ērgļu, Pļaviņu, Salas, Jaunjelgavas, Kokneses, Ogres, Amatas, Siguldas, Krimuldas, Inčukalna, Babītes, Jelgavas, Tukuma, Kandavas, Talsu, Valdemārpils un Dundagas novadiem. Katram mūsdienu Baronam ir vairāki uzdevumi - atrast savas īpašās vietas ceļā, vērot dabu, iemūžināt ceļu fotogrāfijās un izveidot nelielu sava ceļa posma aprakstu. “Būsim šajā ceļā četras nedēļas līdz gājiena noslēgumam 20. septembrī Dundagas estrādē. Mūsdienu Baroni ir vairāk nekā 65 dažādi cilvēki – skolotāji, uzņēmēji, radošo industriju pārstāvji. Svētku koncertā muzicēsim un kopā ar gājējiem atcerēsimies ceļā piedzīvoto.” stāsta Ziedoņa muzeja vadītāja Žanete Grende.

Līdz ar gājiena atklāšanu, 21. augustā Igaunijas Nacionālajā muzejā Tartu atklāta arī Latvijas un Igaunijas kopizstādes “Tuvie” pirmā daļa, kuras papildinātā versija būs redzama Latvijas Nacionālajā bibliotēkā sākot no 30. oktobra. Imanta Ziedoņa muzejs notikumu ciklā “Ceļā ar Baronu” visa gada garumā veido vairākus kultūras notikumus, lai stiprinātu nacionālo pašapziņu un ikvienam liktu aizdomāties par savām saknēm un nacionālajām vērtībām. Visas iecerētās kultūras norises iespējams īstenot, pateicoties bankas “Blue Orange” atbalstam. Projekta aktivitātēm var sekot līdzi Ziedoņa muzeja mājaslapā: https://ziedonamuzejs.lv/ un muzeja sociālajos tīklos https://www.facebook.com/Ziedo... un https://www.instagram.com/zied....

Ceļš gājiena otrajā pusē veda cauri Kandavas novadam un Zemīti. Pateicoties projekta “Ziedoņa muzejs ceļā ar Baronu”, īstenotājiem, Zemītes sākumskolas skolēniem bija iespēja pašiem piedzīvot, līdzdarboties un gūt jaunas zināšanas par Krišjāni Baronu, Imantu Ziedoni, tautasdziesmām un citām radošām izpausmēm. 15. septembra pēcpusdienā savu daļu no mūsdienu Barona ceļa Zemītē noslēdza Dainis Dambenieks ar sunīti Buču. Tā kā Dambenieka kunga ikdiena saistīta ar franču zīmola “Palladium Boots” apavu izplatīšanu, skolēniem tika piedāvāts radoši izpausties un apgleznot dažādus šī zīmola apavus. Mērķis bija apaviem radot jaunu “pievienoto vērtību”, jeb dizainu. Paralēli tam Ziedoņa muzeja vadītāja Žanete Grende iepazīstināja bērnus ar projekta ideju un novadīja tautasdziesmu skaitīšanas konkursu, kura rezultātā visi tika pie mazām pārsteiguma balviņām. Bērnu apgleznotie apavi nu ir skolas izstādes sastāvdaļa un turpmāk tie priecēs ne tikai pašus jaunos māksliniekus, bet arī skolas viesus. Radoši darbojoties, palika atklāts jautājums uz kuru atbildi nevarējām rast: “Ar kādiem apaviem kājās Krišjānis Barons veica ceļu no tartu līdz Dundagai un ar ko staigāja viņa līdzgaitnieki, kuri pierakstīja tautasdziesmas?”

16.septembra rītā skolā ieradās mūsdienu baronu ceļa veicēji - tie bija Latvijas Radio 1 raidījuma “Kultūras Rondo” vadītāja Ingvilda  Strautmane, šīs programmas producente Santa Lauga, un fonda “Viegli” “Kartupeļu Lauka Radio” vadītājs Emīls Lukjanskis. Šoreiz, kopā ar viesiem, uz skolas bruģa tika izzīmēti dzejoļi un rakstīti burti, apsekoti parkā lielākie un interesantākie koki. Skolēni gājējiem ceļamaizei nolasīja un noskaitīja dažus dzejoļus par godu Dzejas dienām. Zemītes skolas skolēni un skolotāji ir ļoti pateicīgi visiem pasākuma dalībniekiem par fantastisko piedzīvojumu. Īpaši paldies Ziedoņa muzeja radošajai komandai un muzeja vadītājai Žanetei Grendei par radošumu un atvērtību visā sadarbības periodā!

 Viesu ceļš vijās cauri Zemītes pagastam līdz Aizdzirei. Komanda pusdienoja “Indānu” sētā. Piedzīvoto ceļā var dzirdēt LR1 raidījuma “Kultūras Rondo” tiešraidē, 16.septembra raidījumā ap plkst. 11.33. Ceļā gājēji apskatīja Zemītes kulturvēstriskās vietas, uzkāpa fantastiskajā Rugājkalnā un mīļi tika sagaidīti “Indānu” sētā, kur saimniece Signe Ezeriņa ar ģimeni bija sarūpējusi pusdienu zupu. Ceļā netrūka arī dažādu pārsteidzošu notikumu – izrādās, ka “Indānu” saimnieks Normunds Ezeriņš ir rados ar pašu Krišjāni Baronu no viņa māsas puses. Ceļu no “Indānu” sētas turpināja Kazdangas pamatskolas skolēni skolotājas Andas Doniņas-Bašlikas vadībā. Skolēni, atvadoties no radio komandām, devās tālāk, baudot Abavas senlejas skatus, līdz pat pašam Kandavas muzejam.

Zemītes TN vadītāja Ērodeja Kirillova