Lapas karte
Comenius skolu daudzpusējās partnerības projekta „Trīs ir maģisks skaitlis – samazini, izlieto vēlreiz, pārstrādā” ietvaros Zemītes pamatskolas direktore Maruta Vilumsone un skolotāja Laura Bergmane no 11.līdz 15. jūnijam apmeklēja Horvātiju, kur notika partneru noslēguma vizīte. Mēs bijām 22 skolotāji no 9 Eiropas valstīm.
Pirmajā vizītes dienā mēs ciemojāmies pamatskolā. Mūsu partneru skola – Osnova škola Glina atrodas mazā pilsētā apmēram 100 km attālumā no galvaspilsētas Zagrebas. Skola ir tikai 45 gadus veca. Šajā skolā mācās 600 skolēni no 1.līdz 9.klasei (6 – 14 gadu veci) un strādā 50 skolotāji. Skolā ir 32 klašu telpas. Tā kā skolā ir daudz skolēnu, tad darbojas 2 maiņas – no 8 līdz 13.30 un no 14.00 līdz 19.00. Mācību gads sākas 15.septembrī un beidzas 15. jūnijā. Mēs tikāmies ar 4.c klases skolēniem un prezentējām Latviju un savu skolu. Skolēni uzdeva ļoti daudz jautājumu. Skolas apskate notika 8.klases skolēnu pavadībā. Pārsteidza, ka skolēni ļoti labi runāja angļu valodā. Skolas vestibilā un klašu telpās redzējām krāsainus plakātus ar informāciju par projekta valstīm, kā arī projekta materiālus. Pēc tam pulcējāmies skolas zālē, kur noklausījāmies dziesmas un dzejoļus, kā arī noskatījāmies nacionālās dejas skolēnu izpildījumā. Apmeklējām arī vietējo vidusskolu, kura skolēniem piedāvā 4 apmācību programmas: vispārējā izglītība, mārketings, enerģētika un elektrotehnika.
Projekta darba sanāksmē dalījāmies pieredzē, kā katrā valstī tika atzīmēta Zaļā diena, vienojāmies un sadalījām uzdevumus gala atskaites aizpildīšanai.
Otrajā vizītes dienā agri no rīta devāmies atpūtas braucienā uz Krk salu, kas atrodas Adrijas jūras ziemeļu daļā. Salas teritorija ir 409,9 km2, augstākais punkts atrodas 569 m virs jūras līmeņa. Pa ceļam iegriezāmies mazā baznīcā Jurandvorā, kurā tika atrasts pirmais rakstītais dokuments horvātu valodā. Brauciena galapunkts bija tūristu pilsētiņa Baška, Pēcpusdienu pavadījām Adrijas jūras līča pludmalē, peldoties un sauļojoties. Pārsteidza jūras tīrais, skaidrais un sāļais ūdens. Ūdens temperatūra bija 23 – 25 grādi. Apbrīnojām autobusa šoferīti, kā viņš veikli mācēja izbraukt līkumotos, reizēm bīstamos kalnu ceļus.
Protams, neizpalika ekskursija pa Glinas pilsētiņu gida pavadībā. Tā atrodas Sisakas – Maslovinas novadā, Glinas upes krastā. Pilsētā ir apmēram 10 000 iedzīvotāji. Redzējām ēku, kurā tika radīta Horvātijas himna, veco pamatskolu, jauno baznīcu, promenādi, parku un upi, kurā ūdens ir ļoti tīrs un droši var peldēties. Vecā baznīca tika sagrauta 1941.gadā, un tās vietā ir palikušas drupas kā vēstures liecinieces. Uzmanību piesaistīja sagrautās ēkas, kuras liecina par Pilsoņu kara (1991 – 1995) sekām. Tūkstošiem cilvēku tika nogalināti, daudzi iedzīvotāji pameta pilsētu. Pirms šī kara iedzīvotāju skaits bija apmēram 24000. Mums tika parādīta arī vieta, kur notika pirmais uzbrukums – policijas iecirknis.
Tikāmies ar pilsētas mēru J.Baškoviču, kurš pastāstīja par pilsētas ekonomisko situāciju. Saņēmām dāvanas – grāmatu un video par Glinu.
Sestdienas pēcpusdienā ceļš veda uz galvaspilsētu Zagrebu, kura atrodas Horvātijas ziemeļdaļā, Medvenicas kalnu dienvidu nogāzē pie Savas upes. Aizraujoša bija apmēram pusotru stundu garā ekskursija pa vecpilsētu. Mēs apskatījām – Sv. Stefana katedrāli, Sv. Marka baznīcu ar daudzkrāsainu dakstiņu mozaīkas jumtu un skulptora Ivana Mestroviča darbiem, Akmens vārtus un Bana Jeloviča laukumu ar mazām tirgotavām un kafejnīcām.
Mājās atgriezāmies ar jauniem iespaidiem un idejām. Paldies Glinas pamatskolas darbiniekiem par jauko uzņemšanu!
Projekta koordinatore Laura Bergmane