Lapas karte
No 21.-25.augustam Zemgales vidusskolā Slampes pagastā notika GLOBE projekta Vasaras skola , projekta “Jaunie vides pētnieki Latvijas nākotnei” ietvaros. Aktīvistu pulkā bija 57 skolēni un skolotāji no 7 dažādām Latvijas skolām - Daugmales, Ventspils, Dundagas, Mazzalves, Mālpils, Viļķenes, Rīgas un arī no mūsu Zemītes pamatskolas. Mūsu skolu pārstāvēja Aleksandra Borka, Rita Rasmusa, Kristers Krists Apse un skolotāja Olita Tutiņa.
Vasaras skolā apguvām vides pētījumu iemaņas, mācījāmies saskatīt pārmaiņas dabā, mācījāmies strādāt komandās, radoši domāt un debatēt, kā arī vienkārši labi atpūtāmies, lai gūtu enerģiju jaunajam mācību gadam.
Dienas bija patiešām piepildītas ar nodarbībām un uzdevumiem. Pirmajā dienā iepazināmies ar Slampi. Pārgājienu laikā varēja uzzināt par dzejnieci Māru Zālīti, parunāties ar vietējiem ļaudīm, uzzināt ciema vēsturi. Pārsteidza plašums visapkārt un milzīgie nepārskatāmie labības lauki, jo Slampe atrodas Zemgales līdzenumā, tikai 18km attālumā no Tukuma.
Pašā Slampes centrā ir vidusskola – Zemgales vidusskola. Skola celta pēc individuāla projekta kā vienstāva būve, kas sastāv no 24 mājiņām – klasēm, kas savienotas savā starpā, starp tām ir jauks skolas iekšpagalms. Tā bija mūsu apmetnes vieta 5 dienu garumā. Mums katras dienas rīts tur sākās ar rīta rosmi laukā, kas ne visai patika.
Otrdiena bija GLOBE pētījumu diena. 6 darbnīcās mācījāmies noteikt koka augstumu, noteikt koka lapu krāsu, veikt tuvējā dīķa ūdens analīzes, noteikt mākoņu veidus, analizēt augsnes paraugus un pazīt odu kāpurus. Tiem, kuri šādās vasaras skolās jau bija piedalījušies, uzdevumi šķita vienkārši un pazīstami, savukārt jaunajiem, kā mēs, vajadzēja pacensties, lai visu apgūtu. Mūs apciemoja ASV vēstniecības pārstāvji un vēroja nodarbības.
Interesants bija radošais uzdevums – atrast tuvējā skolas apkārtnē vietu, kurā varētu kaut ko uzlabot, uzzīmēt un aprakstīt savu ideju. Mēs tikām sadalīti dažādās grupās, kuras ierosināja aiz skolas uzbūvēt rotaļu laukumu 1.-5.klašu skolēniem, cita grupa vēlējās ražot skābekli un pildīt to pudelēs, kāds ierosināja būvēt baseinu pie skolas, kurā būtu delfīni, kādam vēl bija ideja par strūklaku iekšpagalmā vai izvilkt atkritumu savācēju cauruli pa visu pagastu.
Vasaras skolā šogad varējām apgūt arī publiskās runas iemaņas, uzzināt, kā pareizi iesākt savu stāstāmo, kādas ir biežāk pieļautās kļūdas, runājot publikas priekšā. Bet vislabākais vakarā bija Sporta trasītes.
Trešdienas vadīja Vides risinājuma institūta speciālisti un Ķemeru Nacionālā parka zinātnieki. Iepazināmies ar ļoti interesanto stāstījumu par Sentinel-2 satelīta fotogrāfijām, kurās mainot krāsu kanālu, var ieraudzīt dažādas vides lietas. Vēlāk pārgājienā uz Dunduru pļavām mēģinājām pēc šīm kartēm atpazīt, kur kādreiz bijusi Džūkstes upes gultne, kas tikusi mākslīgi mainīta padomju laikā. Dunduru pļavas ir īpašas ar to, ka tur savvaļā dzīvo taurgovju un savvaļas zirgu ganāmpulki. Tos arī varējām apskatīt. Un atkal bija labs vakars, jo bija disenīte ar uzdevumiem.
Ceturtdienā bija nodarbības Lapmežciema jūrmalā. Te iepazināmies ar piejūras ekosistēmām, varējām pētīt ūdens dzīvnieciņus Siliņupē, noteikt vēja ātrumu, kā arī veidot radošos darbus no augiem un citiem materiāliem, ko varēja atrast kāpās.
Piektdiena iesākās ar rosību, jo bija jāsakravā mantas mājupceļam un jānovada pasākums Slampes iedzīvotājiem, jāpastāsta viņiem, ko mēs esam iemācījušies un jāapmāca viņus. Pēc tam bija noslēguma pasākums ar apbalvošanu.
Nedēļa paskrēja nemanot. Ir daudz ieguvumu, ko varēsim izmantot turpmākos pētījumos. Daudzas lietas varēsim izmantot skolā un ikdienā. Mēs esam ieguvuši jaunus draugus.
Projekts turpinās. Vēl mums jāveic uzdevumi savā skolā un pagastā, ko tieši darīsim, vēl kopā jāizlemj, bet apsolām, ka būs interesanti!
Paldies Mārītei Startei, vecākiem, skolas direktorei Marutai Vilumsonei par atbalstu, lai mēs varētu piedalīties GLOBE projekta Vasaras skolā.
Rita Rasmusa, Skolotāja Olita Tutiņa